Акумулатор – Профилактика преди зимата
Акумулаторът е основната движеща сила за автомобила. Той изпълнява функцията на батерия и с нейното падане, отпада и цялата възможност за придвижване с колата.
Навременната профилактика на акумулатора – особено преди зимния сезон – е от изключително значение за дългосрочната му работа. Ако се грижите правилно за тази критично важна авточаст редовно и оптимално, ще можете да я използвате няколко години подред. И ще си спестите неприятното закъсване насред пътя в търсене на друга кола, която да ви подаде ток, за да запалите и успеете да стигнете до крайната си дестинация.
Рисковете за акумулатора през зимата
Акумулаторната батерия задължително трябва да се проверява на чести времеви интервали. Това важи в пълна сила и за колите, които се карат рядко. Акумулаторът се проверява за изправност от собственика и в случаите, в които автомобилът подлежи на редовно обслужване от професионалисти.
Всички тези препоръки са от още по-голямо значение през зимния сезон. Когато температурите рязко паднат, пада и капацитетът на батерията. Специалистите уточняват, че в голям студ производителността на акумулатора намалява с до 20%, а при екстремен – наполовина.
Батерията на колата започва да работи с редуциран капацитет през зимата поради три основни причини. Първо, при ниски температури, за да стартирате колата, стартерът има нужда от повече ампераж.. Второ, в студа маслото става с по-гъста консистенция, а това допълнително затруднява активността на двигателя. И трето, през зимния сезон работят много повече от функциите на автомобила, следователно и батерията му често стига до пълно изтощение.
Традиционно в такъв развой на ситуацията, колата е с редуцирана мощ. По-лошото става, когато батерията се изтощи тотално и вече не можете дори да запалите автомобила, камо ли пък да потеглите. Във втория случай често се стига и до необходимост не от зареждане, а от смяна на акумулатора.
Как да тестваме акумулатора пред големия сняг?
Преди зимата, а и на всеки три месеца експертите препоръчват да проверявате нивото на електролит в акумулаторната батерия. Когато то е спаднало, компенсирайте със съответното количество вода. Тя трябва да е задължително дестилирана.
Не забравяйте да проверите и плътността на самия електролит. Стремете се той да не пада под 1.25 г/ см3, в която и да е клетка.
Също така, част от тестването на акумулатора преди началото на студените дни е и измерването на напрежението в батерията. Разрядната стойност под товар трябва да е минимум 10.5 В.
Признаци, че имате нужда от нов акумулатор
Невинаги при проблем с акумулатор, е нужно да купувате нов. Той може да се зареди, а при определени обстоятелства и да се поправи. Специалистите твърдят обаче, че преди зимния сезон над 40% от шофьорите разглеждат онлайн оферти за акумулатори, защото през лятото са пренебрегвали нуждата от профилактика.
В случай че са налице всички или повечето от следните признаци в експлоатацията на вашата кола, по всяка вероятност трябва да му купите нова батерия:
-
Не само сутрин, когато автомобилът още не е загрял, а при всяко запалване, изпитвате затруднение. Колкото и дълго да завъртате, двигателят така и не задейства;
-
Чувате странни звуци, докато се опитате да запалите колата, или напротив – характерният шум е твърде слаб и почти не го долавяте. И в двата случая става дума за драстичен спад в мощността на акумулатора;
-
Наличните в колата функции и допълнителни уреди не работят оптимално. Някои дори няма да успеете да стартирате. Особено осезателно е, че имате нужда от нов акумулатор, ако радиото е с много слаб сигнал, светлините на фаровете едвам се виждат, а парното не успява да сгрее купето;
-
В някои автомобили се задейства специален светлинен сигнал, предупреждаващ, че нещо неприятно се случва с акумулатора. В зависимост от индикацията се разбира дали той трябва да се зареди, или е напълно изгорял и ви е нужен нов;
-
Ако видите какъвто и да е теч от акумулатора, вероятно има сериозна щета. Не тръгвайте на дълъг път, докато батерията на колата е в подобно състояние. Съветът ни е веднага да я смените или поне да се обърнете към своя надежден автотехник.
Не подценявайте ролята на редовната профилактика на акумулатора за безаварийното и комфортно пътуване с личния си автомобил. Ако смятате, че не можете да се справите с поддръжката или често забравяте да тествате изправността на батерията, се доверете на експерт.