Обучение и инсталиране на фотоволтаични системи за балкони
Проект SUNRISE Дупница и Ботевград
Обучение и инсталиране на фотоволтаични системи за балкони
Дупница, 30 юли 2024 г. и Ботевград, 31 юли 2024 г.
На 30-ти юли 2024 г. в сградата на община Дупница се проведе обучение за фотоволтаични микроинсталации за балкони, насочено към стейкхолдъри, граждански и неправителствени организации, бенефициенти, в което се включиха над 50 човека. Събитието продължи с демонстрационно инсталиране на фотоволтаична система за балкон на енергийно бедно домакинство, живеещо в комплекс “Социални жилища – град Дупница”. До края на месец септември в комплекса ще бъдат инсталирани още пет балконски фотоволтаични системи, с което проект Sunrise цели да покаже как семейства, живеещи в енергийна бедност, могат лесно да произвеждат сами енергия от слънцето и да намалят своите сметки за електрическа енергия.
На 31-ви юли 2024 г. беше инсталирана балконска фотоволтаична система на домакинство, живеещо в общинско жилище в Ботевград. До края на месец септември предстои да бъдат инсталирани още пет такива системи, отново на балконите на семейства, живеещи в енергийна бедност. По време на изпълнение на проекта ще се направи проследяване на разходите за електрическа енергия на домакинствата.
Обученията за инсталиране на балконската фотоволтаична система се проведоха от:
- Christoph Johann / Кристоф Йохан, Проектен инженер фотоволтаици, Германско дружество за слънчева енергия (DGS)
- Frederic Hirschmüller / Фредерик Хиршмюлер, Управляващ директор, Германско дружество за слънчева енергия (DGS)
- Franziska Reute / Франциска Ройте, Мениджър проекти и комуникации за ЕС – Полша, Балтийски държави, Инициатива за жилищния сектор в Източна Европа (IWO)
- Минчо Бенов, Национален директор, Хабитат България
- Ася Добруджалиева, Мениджър проекти, Хабитат България
Снимки: линк
Видео – работна версия: линк
- В края на месец септември ще се подготви финално видео.
Фотоволтаични микроинсталации за балкони (Plug-in PV)
Фотоволтаиците за балкони, с щепсъл за включване в контакт (Plug-in PV), с номинална мощност до 800W, не са популярни в България, но те все повече се прилагат в домакинствата в Западна Европа. В Германия са инсталирани вече над 1 млн. устройства, като на много места провинциите предоставят субсидия в размер на 150 евро, а в Берлин тя достига 500 евро. Тези фотоволтаици имат ниска себестойност, но висок потенциал за информиране на гражданите за възможностите за ползване на слънчева енергия и мотивирането им да контролират потреблението на електрическа енергия и сметките за нея.
Соларният модул Plug-in PV генерира електроенергия от слънчевата светлина, която инвертор преобразува в „битова електроенергия“. Той се свързва директно към съществуващата електрическа мрежа в жилището, чрез включване на щепсела в контакта.
Plug-in PV системите обикновено се състоят от два стандартни соларни модула, които произвеждат достатъчно електроенергия, за да покрият в слънчеви дни значителна част от базовото натоварване и от пиковото натоварване на домакинството в обедните часове. Системата от два броя щепселни соларни модула генерира до 800 кВтч електричество на година, достатъчно, за да захраните хладилник, телевизор, компютър и друга техника с безплатна енергия от слънцето.
Добивът на модула, а оттам и неговата икономическа ефективност, зависят от различни фактори. Към тях спадат разходите за закупуване, насочването на модула с възможно най-малко засенчване и, разбира се, актуалната цена на електроенергията от доставчика на електроенергия. С включването на Plug-in PV система към електрическата мрежа вие давате своя личен принос към енергийния преход.
Особено полезен е вертикалният монтаж от външната страна на парапета на балкон, който е обърнат от югозапад на югоизток, без да има засенчване. Вертикалното разположение намалява пиковете на неизползваемо производство през лятото и увеличава използваемите добиви през зимното полугодие.
Системите с балконски модули са безопасни и финансово изгодни в дългосрочен план. Малките инвестиции в Plug-in PV системи предлагат достъпна и рентабилна алтернатива на големите и скъпи мерки за енергийна ефективност на сградите. Те дават възможност на хората да допринасят активно за опазването на климата, като същевременно облекчават техните финансови разходи и помагат за справяне с енергийната бедност.
Проект SUNRISE
Домакинства, произвеждащи енергия за бита от слънцето
Проектът се изпълнява в периода 01.11.2022 г. – 30.04.2025 г. от консорциум с водеща организация Инициатива за жилищния сектор в Източна Европа (IWO) и партньори от Хабитат България, Алианс на потребителите в Литва (LCA), Habitat for Humanity International (HFHI), Германско дружество за слънчева енергия (DGS) и Хабитат Македония. Има за цел да спомогне преодоляването на бариерите за използване на възобновяема енергия (особено слънчева) от домакинствата в многофамилни жилищни сгради.
Проектът стимулира въвеждането на инструменти за подпомагане и насърчаване на домакинствата в инсталирането на фотоволтаични системи за балкони, включително нетно отчитане на произведената и потребена енергия на годишна база, и се стреми да допринесе за постигане на по-високите цели на Европейския съюз за 55% намаляване на емисиите на парникови газове до 2030 г. и въглеродна неутралност до 2050 г. Той е особено актуален в съвременните условия, когато високите цени на енергията показват важността на използването на ВЕИ за генериране на електричество, включително на ниво домакинства.
ВЪЗДЕЙСТВИЕ В ДЪЛГОСРОЧЕН АСПЕКТ
Въвеждането на PROSUMER – ПРОИЗВЕЖДАЩ ПОТРЕБИТЕЛ допринася за:
- Намалени въглеродни емисии, ползи за околната среда и сигурност за домакинствата и обществото като цяло;
- По-евтини сметки за енергия, енергийна автономност;
- Отприщване на частни инвестиции във ВЕИ;
- Инсталациите в малък мащаб ще накарат хората да осъзнаят, че заедно могат да окажат влияние върху енергийния преход.
ГЛАВНА ЦЕЛ
- Увеличаване на използването на възобновяеми енергийни източници в жилищния сектор от отделните собственици на жилища или наематели – подход “PROSUMER“ – произвеждащ потребител на енергия.
Научете повече тук: линк
Проект Sunrise е част от Европейската инициатива за климата (EUKI). EUKI е инициатива на германското Федерално министерство на икономиката и защитата на климата (BMWK) за засилване на сътрудничеството в ЕС с цел допълнително развитие и изпълнение на амбициозната му политика за климата. Чрез EUKI, организациите в областта на климата могат да почерпят опит една от друга – инициативата подпомага диалога в рамките на Европа, обмена на добри практики, повишаване на информираността и трансфера на знания. линк
Достъп на слънчева енергия в многофамилните жилищни сгради
Революцията в използването на възобновяемата енергия в България: Приемане на фотоволтаични системи от типа “plug-in“
Докато светът се ориентира към възобновяемата енергия, България се намира на кръстопът, обмисляйки потенциала и предизвикателствата на Plug-in PV слънчевата енергия. В тази статия се разглеждат законодателната рамка, възможностите и процедурните изисквания за интегриране на Plug-in PV системи в България, като се обръща особено внимание на просюмърите – крайни потребители, които също така произвеждат и продават енергия.
В основата си проектът „Sunrise“ се стреми да увеличи използването на възобновяема енергия в жилищния сектор чрез подхода „просюмър“, като насърчава отделните собственици или наематели на жилища да станат потребители на енергия. Тази инициатива е в съответствие с високите цели на Европейския съюз в областта на климата, насочени към намаляване на емисиите на парникови газове с 55% до 2030 г. и постигане на въглеродна неутралност до 2050 г. В днешния контекст на рязко покачващи се цени на енергията значението на подобни проекти е по-очевидно от всякога, като се насърчава използването на възобновяема енергия за производство на електроенергия в домакинствата.
В България проектът Sunrise е представен чрез инсталирането на 12 демонстрационни Plug-in фотоволтаични системи на балконите на домакинства от Дупница и Ботевград, живеещи в енергийна бедност.
Овластяване на потребителите в България: правни и пазарни възможности
Ролята на просюмърите е от решаващо значение за енергийния преход в България. Съгласно чл. 18а от Закона за енергията от възобновяеми източници крайните потребители могат да използват собствената си енергия от възобновяеми източници и да продават излишъка по пазарни цени. Тази разпоредба дава възможност на потребителите да станат активни участници на енергийния пазар, като им предлага икономически стимули и насърчава устойчиви енергийни практики.
Законът за енергетиката допълнително подкрепя това, като дефинира „активните клиенти“ като тези, които консумират, съхраняват или продават самостоятелно произведена електроенергия в рамките на определени граници. Тези клиенти се насърчават да участват в схеми за енергийна ефективност и гъвкавост, което разширява ролята им от обикновени потребители до участници в енергийната екосистема.
Нетно измерване: Опростени процедури и изисквания за изграждане
Нетното отчитане, както е посочено в член 6 от Закона за енергията от възобновяеми източници, играе важна роля в тази трансформация. Той позволява на Комисията за енергийно и водно регулиране да определя преференциални цени за изкупуване на електроенергия от възобновяеми източници за инсталации с мощност до 30 kW. Тази мярка има за цел да стимулира инсталирането на фотоволтаични системи на покриви и фасади в градските райони, като прави възобновяемата енергия по-достъпна за обикновените граждани.
За да се рационализира процесът на приемане, бяха направени различни законови изменения, за да се опростят процедурите за инсталиране. Например за инсталации с мощност до 1 MW не се изискват разрешителни за строеж, ако се добавят към съществуващи структури. Освен това инсталациите за лично ползване с мощност до 20 kW са освободени от разрешителни за строеж, при условие че отговарят на специфични технически критерии и стандарти за безопасност.
Присъединете се към слънчевата революция: Как да станете потребител в България?
Ставането на потребител в България е едно овластяващо пътуване към енергийна независимост. Но това пътуване е и много трудно поради технически и административни пречки. Изглежда лесно да си купиш фотоволтаична система, да я монтираш, да я включиш в контакта и да се радваш на безплатна енергия. Но това все още не е така за България. Една от причините са инсталираните измервателни уреди, които отчитат подадената енергия като потребление на енергия. Така че има различни стъпки, които трябва да предприемете, докато можете да използвате произведената енергия.
Започнете с подаване на заявление до оператора на електропреносната мрежа, който в срок от 15 дни ще предостави становище за свързване с всички технически изисквания и оценки на разходите. След като получите одобрение, ангажирайте сертифициран монтажник, който да монтира вашата фотоволтаична система съгласно плановете. След инсталирането ще ви трябват важни документи, включително чертежи за изпълнение, протоколи за тестване на защитните устройства, акредитации и сертификати на лабораториите, в които са извършени тестовете.
След това трябва да се подпише тристранен протокол с оператора на разпределителната мрежа и инсталатора. Вашият електромер ще бъде монтиран или модернизиран до двупосочен електромер за собствено потребление. Накрая подайте заявление за въвеждане в експлоатация на вашата електроцентрала до оператора на разпределителната мрежа, като се уверите, че прилагате декларация от купувача на електрическата енергия и координатора балансираща група за наличие на действащ договор за изкупуване на произвежданата от обекта електрическа енергия и балансиране и подписана декларация за приемане на общите условия за достъп до разпределителната мрежа. Операторът на електроразпределителна мрежа организира подготовката за включване на обекта, а компанията инсталатор включва електроцентралата. Този процес ви превръща в просюмър, който активно допринася за устойчивото енергийно бъдеще на България.
Включете се в бъдещето: Свързване и инсталиране
Потенциалните инсталатори на фотоволтаични системи Plug-in трябва да подадат искане до съответния оператор на електрическа мрежа, който след това има 15 дни да проучи и да даде становище относно условията за свързване. Процесът на свързване трябва да приключи в рамките на 30 дни след получаване на това становище за инсталации с мощност до 108 kW.
Инсталаторите трябва да предоставят и редица документи, включително технически чертежи, протоколи за безопасност, доклади от функционални изпитвания и декларации за съответствие. При монтажа се подписва тристранен протокол от производителя, мрежовия оператор и участващия технически персонал. Операторът монтира или подменя електромера, за да осигури правилното отчитане на енергията.
Пътят напред: Предизвикателства и възможности (продължение)
Освен това продължават дебатите относно въвеждането на нетно измерване за микроинсталациите и дали процесът на регистрация в енергоразпределителните дружества и общините може да бъде допълнително опростен.
Потенциалното въздействие на балконските фотоволтаици върху намаляването на разходите за енергия за домакинствата, които са изправени пред енергийна бедност, е друг важен въпрос за обсъждане. Докато България се ориентира в тези предизвикателства, целта остава ясна: да се създаде устойчиво, приобщаващо и ефективно енергийно бъдеще.
Заключение
Ангажиментът на България към възобновяемите енергийни източници се вижда от прогресивното законодателство и благоприятните пазарни условия за фотоволтаични системи. Тъй като страната се подготвя за тази устойчива промяна, активното участие на потребителите ще бъде крайъгълен камък на нейния успех. Продължаващите дискусии и усъвършенстването на политиките ще определят колко бързо и ефективно България може да използва силата на слънцето, проправяйки пътя към едно по-зелено и по-устойчиво енергийно бъдеще.
Чрез преодоляването на правните, финансовите и социалните бариери проектът Sunrise поставя еталон в приемането на възобновяема енергия, проправяйки пътя към устойчиво и енергийно независимо бъдеще за многофамилните жилищни сгради в Източна Европа. За повече информация посетете: линк
Този проект е част от Европейската инициатива за климата (EUKI). EUKI е инструмент за финансиране на проекти на германското Федерално министерство на икономиката и защитата на климата (BMWK). Конкурсът на EUKI за проектни идеи се осъществява от Германското дружество за международно сътрудничество (GIZ). Общата цел на EUKI е да се насърчи сътрудничеството в областта на климата в рамките на Европейския съюз (ЕС) с цел намаляване на емисиите от парникови газове. линк
Системата на просюмърите в България: Обзор
Просюмърите, или произвеждащите потребители, играят важна роля в енергийния преход на България. Законодателната рамка, която позволява на потребителите да произвеждат, съхраняват и продават електроенергия от възобновяеми източници, предоставя значителни икономически стимули. За да се улесни приемането на фотоволтаични системи, са въведени мерки като преференциални цени за изкупуване на електроенергия и опростени процедури за инсталиране.
Фотоволтаични системи и правната рамка
Според чл. 18а от Закона за енергията от възобновяеми източници, потребителите могат да използват и продават излишната енергия от своите фотоволтаични системи по пазарни цени. Тази разпоредба насърчава устойчивите енергийни практики и икономическата автономия на домакинствата.
Процедури за инсталиране и свързване
Инсталирането на фотоволтаични системи изисква координация с оператора на електропреносната мрежа, предоставяне на технически чертежи, протоколи за безопасност и доклади от функционални изпитвания. Процесът включва и модернизация на електромера до двупосочен за собствено потребление.
Предизвикателства и възможности
Въпреки напредъка остават въпроси относно категоризацията на тези инсталации и необходимостта от допълнителни законови изменения за многофамилни жилищни сгради. Продължаващите дебати и усъвършенстването на политиките ще определят скоростта и ефективността на прехода към възобновяема енергия в България.
Заключение
Проектът Sunrise демонстрира потенциала на възобновяемата енергия за трансформацията на жилищния сектор в България. Чрез преодоляване на правните и техническите бариери, страната може да постигне устойчиво и енергийно независимо бъдеще. Активното участие на потребителите и адаптирането на политиките ще бъдат ключови за успеха на този преход.