МИР увеличава инвестициите в българския бизнес с 200 млн. лв. за 2025 г.
Министерството на иновациите и растежа (МИР) обяви, че ще увеличи инвестициите в развитието на българския бизнес с допълнителни 200 млн. лв. през 2025 г. Тези средства ще бъдат насочени към въвеждане на нови технологии, цифровизация и повишаване на конкурентоспособността на предприятията. Това представлява значителна стъпка към укрепване на икономиката и стимулиране на иновациите в страната.
Какви са целите на инвестицията?
Допълнителното финансиране има за цел:
- Подкрепа на малки и средни предприятия (МСП) в тяхната дигитална трансформация;
- Въвеждане на технологии от областта на Индустрия 4.0 в производствените процеси;
- Насърчаване на устойчиви и екологично ориентирани бизнес практики;
- Улесняване на достъпа до финансиране за иновативни компании.
Как ще бъдат разпределени средствата?
Според официалните източници, инвестицията ще бъде разделена на две основни направления:
- Грантови схеми – 102 млн. лв. ще бъдат предоставени под формата на безвъзмездна помощ за предприятия, които желаят да внедрят нови технологии и да повишат ефективността си.
- Гаранционен инструмент – 94 млн. лв. ще бъдат насочени към програми, осигуряващи защита срещу кредитен риск, което ще улесни достъпа на бизнеса до допълнителни инвестиции и заеми.
Значението на инвестицията за българския бизнес
Допълнителните средства ще помогнат на българските предприятия да повишат конкурентоспособността си както на вътрешния, така и на международния пазар. Очаква се финансирането да даде тласък на:
- Автоматизацията и цифровизацията на производствени процеси;
- Развитието на иновативни продукти и услуги;
- Устойчивото развитие и намаляване на въглеродния отпечатък на компаниите;
- Разширяване на експортния потенциал на българския бизнес.
Накратко
Инвестицията от 200 млн. лв., обявена от МИР, е значителна стъпка към модернизацията на българския бизнес сектор. Подкрепата за иновации и технологии ще осигури на компаниите необходимите ресурси за адаптация към новите икономически реалности и ще спомогне за създаването на по-конкурентоспособна и устойчива бизнес среда в България. Очаква се процесът по кандидатстване да започне в края на 2024 г., като компаниите ще могат да се възползват от финансирането през 2025 г.